
La Paris, consumul de alcool în locurile publice este interzis începând de vineri după-amiază. Această măsură este luată deoarece spitalele sunt pline din cauza căldurii persistente. Temperaturile din Paris au crescut din nou peste 40 de grade joi.
Interdicția privind alcoolul intră în vigoare vineri, la ora 12:00, și se aplică până sâmbătă, la ora 7:00. Vânzarea de alcool este interzisă de la ora 18:00, printre altele, în magazine de proximitate, supermarketuri și magazine alimentare.
Măsurile temporare sunt menite să decongestioneze spitalele suprasolicitate.
„Consumul de alcool pe această căldură poate avea un efect dezastruos”, a declarat șeful poliției din Paris pentru BFMTV .
Brigada de pompieri a răspuns la de două ori mai multe apeluri în Paris și suburbiile înconjurătoare de la începutul valului de căldură. În circumstanțe normale, brigada de pompieri este trimisă de 1.250 de ori pe zi. Acest număr a depășit 2.500 joi. Numărul apelurilor către numărul de urgență al brigăzii de pompieri s-a dublat, de asemenea. Citește și: „Cel mai lung val de căldură din istorie.” Germania trăiește un iunie record
„Trăim într-o perioadă fără precedent”, a declarat joi președintele francez Emmanuel Macron.
El a precizat că s-a depus „multă muncă” pentru a face față temperaturilor ridicate. Franța se confruntă cu cele mai călduroase zile de la începutul măsurătorilor, în 1947.
