Polițiștii din Wittlich au verificat marți, 15 septembrie, un ansamblu rutier format dintr-un microbuz și o remorcă înmatriculate în România.
În cadrul inspecției, polițiștii au descoperit că șoferul, un român, efectua transport internațional de călători pe ruta România – Germania și alte țări europene fără a deține autorizațiile necesare.
Mai mult, ofițerii au găsit dovezi că cei șapte pasageri din microbuz au plătit o taxă pentru transport.
La o examinare mai atentă a vehiculului, polițiștii au constatat și starea gravă în care era microbuzul, un Ford Transit, ruginit aproape în totalitate.
![](https://ziarulromanesc.de/wp-content/uploads/2020/09/UbersichtTransporter.jpg)
Caroseria prezenta perforări imense din cauza ruginei, acestea fiind acoperite cu bandă adezivă. La fața locului a fost chemat un expert care a concluzionat că în mod clar microbuzul reprezintă un real pericol pentru trafic și călători.
„Cu greu poți găsi o parte a vehiculului care să nu fie ruginită. Ar fi mai ușor să se constate ce este în regulă cu microbuzul!”, a conchis expertul.
Călătoria microbuzului a fost interzisă și plăcuțele de înmatriculare au fost puse sub sechestru. Șoferul român este cercetat penal și se va alege cu o amendă uriașă, informează un comunicat de presă al Poliției.
![](https://ziarulromanesc.de/wp-content/uploads/2020/09/DurchrostungUnterboden.jpg)