
Un nou caz de fraudă organizată la examenele auto a zguduit Germania. Tribunalul Regional din Heilbronn a condamnat cinci bărbați la pedepse cu închisoarea după ce au pus la punct o rețea prin care „dubluri” susțineau examenele teoretice pentru permis în locul candidaților reali.

Potrivit anchetatorilor, schema funcționa de ani întregi în regiunea Heilbronn și Göppingen. Cei implicați recrutau persoane care semănau fizic cu viitorii șoferi și le trimiteau să dea examenul folosind actele acestora. Pentru fiecare probă, clienții plăteau în jur de 2.000 de euro, iar în unele cazuri sumele erau chiar mai mari.
Judecătorii au stabilit că gruparea era bine organizată și funcționa aproape ca o afacere. Doi dintre condamnați administrau școli de șoferi și ar fi avut un rol-cheie în găsirea „clienților”. Alți membri ai rețelei se ocupau de recrutarea dublurilor și coordonarea acestora în ziua examenului.

Cea mai mare pedeapsă, patru ani și trei luni de închisoare, a fost primită de bărbatul considerat principalul organizator al rețelei. Alți doi inculpați au fost condamnați la peste trei ani și jumătate de detenție, iar ceilalți au primit câte doi ani și nouă luni.
În total, procurorii au documentat 59 de cazuri de fraudă comise între 2022 și 2025. Anchetatorii estimează că gruparea a obținut ilegal peste 179.000 de euro. Instanța a considerat mărturisirile complete ale tuturor inculpaților drept factor atenuant. Inculpații au fost „foarte cooperanți, în special în ceea ce privește infracțiunile care ar fi fost dificil de dovedit”, a spus judecătorul. Acest lucru a permis încheierea procesului după doar șapte zile de audieri.
Autoritățile germane avertizează că fenomenul „dublurilor” la examenele pentru permis a devenit tot mai răspândit, iar numărul real al cazurilor ar putea fi mult mai mare decât cel descoperit până acum.
