Sari la conținut

Germania a înregistrat cea mai fierbinte noapte din istorie. „Ne confruntăm cu o situație extremă”

Etichete:
28/06/2026 11:21 - ACTUALIZAT 28/06/2026 11:22
Germania a înregistrat cea mai fierbinte noapte din istorie. Foto: Femeie își șterge transpirația pe fondul hărții meteo roșii a Germaniei

Germania a înregistrat cea mai fierbinte noapte din istorie. Noaptea trecută Germania a intrat în istoria meteorologiei. Temperatura nocturnă a atins un nivel niciodată înregistrat până acum de când există măsurători oficiale în țară — un record absolut de căldură nocturnă, stabilit într-o localitate din estul Saxoniei, care a depășit maximul nocturn din august 2003, în timpul celui mai devastator val de căldură european din istoria modernă. Meteorologul Dr. Karsten Brandt de la Donnerwetter.de nu ezită să numească ce se întâmplă: „Ne confruntăm cu o situație extremă. Este ca un dezastru natural silențios. Nu doar în Germania, ci în întreaga Europă.”

Germania a înregistrat cea mai fierbinte noapte din istorie. În imagine, o femeie în vârstă se răcorește cu apă

Și asta vine după o zi în care recordurile au căzut unul după altul: temperaturi de peste 40 de grade au fost înregistrate la 46 de stații meteorologice la nivel național, 250 de stații au raportat maxime fără precedent în istoria lor, iar recorduri pentru luna iunie au fost stabilite simultan la alte 211 stații. Numeroase landuri germane au raportat propriile recorduri istorice, cel mai ridicat fiind înregistrat în Saxonia-Anhalt. Valul de căldură actual este deja unul dintre cele mai severe și mai lungi din istoria Germaniei — și nu s-a terminat.

Ziua de azi poate fi și mai extremă

Potrivit Dr. Brandt, duminică va fi și mai greu de suportat decât zilele precedente: regiunea Berlin-Brandenburg va fi „încălzită ca printr-o lupă”, cu temperaturi care ar putea depăși praguri neatinse până acum. „Depinde de cât de repede vor sosi furtunile”, a spus meteorologul, adăugând că maximele zilei ar putea fi atinse între orele 13:00 și 15:00. Consecințele se văd deja peste tot.
Vezi și: Canicula topește șoselele în Germania, 11 autostrăzi sunt deja avariate

La Köln a fost înființat un spital de urgență pentru cazurile legate de căldură. Șapte persoane au fost salvate din apartamente la mansardă, unde temperaturile deveniseră insuportabile. Tramvaiele din Nürnberg și Leipzig au fost scoase din funcțiune după ce căldura a înmuiat asfaltul atât de tare încât circulația nu mai era sigură. Un tânăr de 22 de ani s-a înecat într-un lac din Bremen după ce a intrat în apă în condiții de caniculă extremă. Un bebeluș de opt luni s-a blocat singur într-o mașină încinsă în Bavaria și a fost salvat în ultimul moment de pompieri.

Serviciile de urgență din marile orașe raportează că sunt împinse la limită. Franța, aflată în același val de căldură, a înregistrat deja aproximativ 1.000 de decese suplimentare în rândul persoanelor în vârstă, potrivit autorităților de sănătate publică de la Paris. Germania nu a publicat încă un bilanț similar — dar Dr. Brandt, citat de Bild, avertizează, că „vom vedea câți oameni vor cădea victime ale căldurii.”