Sari la conținut

Adolescentă din România, căutată în toată Europa, găsită la granița Germaniei. Avea doar 10 euro în buzunar

26/06/2026 12:14 - ACTUALIZAT 26/06/2026 16:33
adolescentă din România găsită în Germania

O minoră singură care călătorea singură, fără bagaje, fără un adult care să o supravegheze și fără să poată spune exact unde locuiește mama ei — exact așa a fost descoperită de polițiștii germani de frontieră o adolescentă din România dată în urmărire la nivel european. Fata nu îi cunoștea pe ceilalți pasageri din microbuzul în care a fost găsită.

Controlul de frontieră care a dezvăluit totul

O adolescentă din România de 15 ani a fost reținută de Poliția Federală germană miercuri, 24 iunie, în cadrul unui control de frontieră pe autostrada Inntal, în apropiere de Kiefersfelden, în Bavaria de Sus. Fata călătorea singură — fără părinți sau alți adulți responsabili și cu aproape niciun bagaj, potrivit comunicatului de presă al Poliției Federale.
Citiți și: Atac mortal între muncitori români la o fermă de sparanghel din Germania. O femeie a murit, un bărbat este grav rănit

Singură printre străini, cu doar 10 euro în buzunar

Polițiștii au observat-o imediat pe adolescentă într-un microbuz înmatriculat în România, în care se mai aflau în total nouă persoane. Nu era acompaniată nici de părinți, nici de rude. Potrivit propriei declarații, fata nu îi cunoștea pe ceilalți pasageri, care s-ar fi deplasat spre recoltarea căpșunilor. Mama fetei locuiește în Germania și ar fi trebuit să suporte costurile drumului din România până în Renania de Nord-Westfalia. La întrebările polițiștilor, însă, minora nu a putut indica o adresă exactă a mamei sale. Întregul ei buget de călătorie consta în exact zece euro, relatează Merkur.

Verificarea actelor a confirmat: fata era dată în urmărire europeană

Verificarea datelor de identitate pe baza actului fetei a oferit polițiștilor un indiciu decisiv: tânăra fusese raportată ca persoană dispărută la nivel european de către autoritățile române. Potrivit Poliției Federale germane, sesizarea fusese depusă de bunica fetei, la care aceasta locuise ultima dată. Polițiștii au transportat-o pe tânăra româncă la sediul poliției din Rosenheim. După audierea poliției, fata a fost predată autorității pentru protecția copilului și plasată provizoriu într-o instituție pentru minori, a anunțat Poliția Federală.