Sari la conținut

Tragedie îngrozitoare: tatăl iese să cumpere cadouri de Crăciun, dar când se întoarce acasă descoperă că cei cinci copii ai săi sunt morți

22/12/2023 16:15 - ACTUALIZAT 22/12/2023 16:15

Cinci copii au murit, tatăl lor i-a lăsat singuri acasă. Bărbatul a plecat din casă pentru a cumpăra cadouri de Crăciun. A lăsat singur acasă 5 copii (cu vârste cuprinse între 2 și 13 ani). Când s-a întors, nu-i venea să creadă ce s-a întâmplat. Bărbatul a fost plecat de acasă doar 2 ore, dar când s-a întors, toți copiii erau morți. Dar ce sa întâmplat mai exact? 
Citește și: Microbuz cu români din Germania, accident grav în Ungaria, mai mulți răniți pe M5

Cinci copii au murit, tatăl lor i-a lăsat singuri acasă

Nicole, mama unui copil, a scris un mesaj de adio pe rețelele de socializare pentru fiul ei, care a murit la vârsta de doar 5 ani. „Mami te iubește atât de mult încât nu am cuvinte. Nu știu ce să spun, nu știu ce să cred, mi-aș dori să fii aici cu mine. Îmi pare atât de rău, te iubesc atât de mult. 

Odihnește-te în pace alături de ceilalți patru copii frumoși”. Bărbatul responsabil de copii i-a lăsat în grija celui mai mare, care avea 13 ani, și a mers să cumpere cadouri de Crăciun. Ce s-a întâmplat în cele două ore în care a fost plecat?
Citește și: Tragedie în Mühlviertel: Fetiță de 11 ani ucisă într-un accident teribil în drum spre școală

În Arizona, cinci copii au murit într-un incendiu: tatăl lor a ieșit să cumpere cadouri de Crăciun

Această tragedie teribilă a avut loc sâmbătă, 16 decembrie, în jurul orei 17, în Bullhead City, Arizona, la sud de Las Vegas. Vecinii au văzut fum și flăcări ieșind din casă. Când au sosit primele servicii de urgență, flăcările erau deja scăpate de sub control în casa cu două etaje de la marginea orașului. A durat foarte mult timp pentru a stinge focul. Când pompierii au reușit în sfârșit să intre în casă, au găsit cadavrele carbonizate a 5 copii: toți erau morți. „Nimeni nu a supraviețuit”, a spus șeful poliției locale.

Cinci copii de 2, 4, 5, 11 și 13 ani au murit în incendiu. Cauza incendiului nu a fost încă stabilită, dar se crede că incendiul a început la parter și apoi s-a extins pe scări până la etajul doi, împiedicând copiii să-și părăsească dormitoarele. Potrivit unor vecini, frații mai mici și-au pierdut mama și au fost îngrijiți doar de tatăl lor, care de multe ori era nevoit să-i lase singuri pentru a merge la muncă. „L-am văzut cu copiii la o petrecere de naștere cu o săptămână înainte și părea un tată iubitor și cu siguranță nu dorea să se întâmple așa ceva”, a declarat un vecin pentru  CBS News .
Tragedie în Austria: Un copil român de 12 ani a căzut de pe geamul hotelului și a murit

„Orașul nostru se luptă cu o tragedie teribilă. Moartea a cinci copii într-un incendiu la casa familiei. A sosit momentul în care ar trebui să petrecem timp cu cei dragi și să ne bucurăm de bucuria sărbătorilor. Cu toate acestea, comunitatea noastră suferă. Părinții și rudele celor care au murit în incendiul de sâmbătă seara sunt în doliu. În numele Departamentului de Poliție Bullhead City, oferim cele mai sincere condoleanțe”, a declarat șeful poliției Bullhead, Robert Trebes.