În plină pandemie, românii se calcă în picioare în faţa Aeroportului Internaţional Cluj-Napoca pentru a ajunge mai repede să se îmbarce în charterele care îi vor duce în Germania, la muncă. Imagini cu înghesuiala au fost suprinse joi, 9 aprilie, informează Adevărul.
Oamenii sunt sosiţi din toate colţurile ţării, inclusiv din judeţele din sudul şi din estul ţării şi vor zbura spre Germania.
![](https://ziarulromanesc.de/wp-content/uploads/2020/04/cluj.jpg)
Regulile de distanţare nu au fost respectate, iar lumea s-a înghesuit în special în faţa aeroportului.
Deşi prefectul Clujului, Mircea Abrudean, a trimis mai multe echipaje de jandarmi pentru a păstra ordinea, totul s-a dovedit în zadar. Oamenii au acuzat faptul că o singură poartă de acces a fost deschisă, iar mulţi dintre ei s-au înghesuit pentru a avea prioritate.
Prefectul Clujului a dat vina pe operatorul privat care efectuează zborurile, fără a da însă un nume.
Abrudean a afirmat, de asemenea, că reprezentanţii companiei au gestionat prost situaţia. Nu a putut însă să explice de ce jandarmii şi echipajele de poliţie au fost depăşite de situaţie.
Între timp, un prim avion cu sezonieri români a aterizat în Berlin, urmând ca în cursul acestei zile să aterizeze încă patru.