Sari la conținut

Medicul care a șocat Germania: a recunoscut în instanță că a ucis mai mulți pacienți

Etichete:
26/06/2026 10:02 - ACTUALIZAT 26/06/2026 10:02
Medicul german a mărturisit că a ucis pacienți

Un proces care a cutremurat Germania a intrat într-o nouă etapă după ce un medic specializat în îngrijiri paliative a făcut o mărturisire fără precedent în fața instanței. Acuzat că a provocat moartea unor pacienți aflați în fază terminală, bărbatul a rupt tăcerea și a recunoscut pentru prima dată o parte dintre faptele care îi sunt imputate.

Medicul german a mărturisit că a ucis pacienți

Johannes M., un medic german în vârstă de 41 de ani, este judecat la Berlin pentru uciderea unor pacienți aflați în stadii terminale ale bolii. În timpul procesului, care durează de 54 de zile, acesta a declarat în fața instanței că a provocat moartea a cel puțin 12 persoane.

Potrivit procuraturii germane, numărul victimelor este de cel puțin 15, dintre care 12 femei și trei bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 94 de ani. Anchetatorii susțin că medicul, care lucra în îngrijiri paliative, programa vizite la domiciliul pacienților sub pretextul acordării de asistență medicală. În realitate, afirmă procurorii, acesta intenționa încă de la început să le provoace moartea. Johannes M. a fost arestat în august 2024.

„Credeam că le pun capăt suferinței”

Conform anchetei, presupusele crime au fost comise între anii 2021 și 2024. Procurorii susțin că medicul administra mai întâi un sedativ, după care injecta un medicament pentru relaxarea musculaturii. Acest preparat paralizează mușchii responsabili de respirație, iar fără ventilație artificială poate provoca decesul pacientului.
Citiți și: A alertat poliția că bebelușul de trei luni i-a fost răpit din căruț. Adrian a fost găsit mort, iar mama este acum anchetată

În declarația făcută în instanță, Johannes M. a afirmat că a acționat convins că își eliberează pacienții de suferință. El a susținut că era convins că procedează corect și că îi scutește de durerile provocate de bolile incurabile. Medicul a declarat, de asemenea, că după fiecare omor se gândea că trebuie să se oprească. El a vorbit despre o stare de neliniște interioară tot mai puternică și despre faptul că ajunsese să se urască pentru că depășea, de fiecare dată, o nouă limită.

„După fiecare crimă, mă gândeam: Trebuie să se oprească asta”, a continuat M. să citească. A spus că se afla într-o stare de „tulburare interioară” – „Am continuat să trec din ce în ce mai multe granițe și m-am urât din ce în ce mai mult pentru asta”. Pur și simplu funcționa pe pilot automat; nu-și mai amintea sentimentele. Acum crede că probabil a pornit incendii după unele dintre crime, în încercarea de a fi oprit.

Știu că voi fi condamnat la închisoare pe viață. Poate că asta va fi o oarecare alinare pentru rude”, a spus doctorul. O femeie i-a auzit cuvintele și a plâns amarnic: era mama celei mai tinere victime – o femeie de 25 de ani, care a murit pe 22 septembrie 2021. Chiar și atunci, ea îl suspectase pe inculpat de crimă. Ani de zile, nu a fost crezută.

Ancheta este departe de final

Potrivit publicației germane Tagesspiegel, inculpatul a declarat că a decis să vorbească nu din cauza probelor adunate de anchetatori, ci după luni de luptă interioară și reflecție asupra faptelor sale, relatează Tagesspiegel.

Între timp, ancheta continuă. Autoritățile germane verifică încă alte 76 de cazuri care ar putea avea legătură cu activitatea medicului. Dacă suspiciunile se confirmă, numărul victimelor ar putea fi mult mai mare. Avocatul care reprezintă familiile persoanelor decedate consideră însă că motivele reale ale inculpatului rămân neclare și susține că acesta încearcă să invoce starea gravă a pacienților pentru a prezenta faptele într-o lumină mai favorabilă.