Sari la conținut

Rezultat remarcabil pentru un român la finala Campionatului European de Tenis de Masă

23/09/2018 20:10 - ACTUALIZAT 20/12/2022 13:25

Ovidiu Ionescu a câștigat duminică, 23 septembrie, medalia de argint la Campionatul European de Tenis de Masă de la Alicante, Spania. Din păcate, el a pierdut finala masculină de simplu jucată împotriva numărului 1 european.

Meciul cu germanul Timo Boll s-a încheiat cu scorul de 4-1 pentru  neamț, finala desfășurându-se după principiul cel mai bun din șapte seturi. Românul a câștigat primul set, dar le-a pierdut pe următoarele patru.

Ovidiu Ionescu este din Buzău, are 29 de ani și a început tenisul de masă în orașul natal. În prezent, joacă în campionatul Germaniei la Post SV Mühlhausen. A participat la Olimpiada de la Rio din 2016, iar anul acesta este prima oară când ajunge în finala Campionatului European.

S-a calificat în finală după ce i-a învins, printre alții, pe Emmanuel Lebesson,  campionul european en-titre, și  pe Vladmir Samsonov, triplu campion european.

Timo Boll are 37 de ani și este unul dintre cei mai buni jucători de tenis de masă din Europa, fiind printre puținii care se luptă de la egal la egal cu chinezii. Boll este numărul 1 european și se află pe locul patru în lume. Este a șaptea oară când germanul devine campion european.

În istoria acestui sport doar două medalii a mai câștigat România la Campionatul European: Radu Negulescu,  argint în 1960 și Adrian Crișan, bronz în 2012.

A jucat fotbal în Liga I, acum muncește în construcții în Germania: «Ești mort dacă nu ai bani în România»